1860-ban teljesen betiltották a háztáji szeszfőzést. 5 évvel később megalakult a Göteborgs Utskäkningsaktiebolag (Göteborgi Vendéglátó Rt.), melynek tulajdonosai "méltányos hasznot felszámító, becsületes emberek" lettek. Más néven Göteborgsystemet-nek nevezték, aminek egyik legfőbb tevékenysége az volt, hogy ellehetetlenítse a kocsmákat, ahol a jónép megvette és megitta italát.
Götebrogsystemet-et (Göteborg-rendszer) terjeszkedett Hudiksvallban, Stockholmban és Lundban - más városok pedig saját néven nyitottak rendszervállálatokat (systembolag). A vállalati ivóknak tisztának és takarosnak kellett lenniük. A részegeket és a hangoskodókat eltanácsolták.Megtiltották a 18 évnél fiatalabbak kiszolgálását is.
Az új vállalat gyorsan jövedelmezővé vált és a nyereség az egekbe szökött a gyorsan iparosodó 1800-as években. Így, már 1863-ban úgy határozott az országgyűlés, hogy a bevétel egyötöde az államkincstárba kell, hogy kerüljön. Mivel azonban egyes vállalatok megpróbáltak kibújni a járulékfizetés alól, ezért az országgyűlés már az 1870-es években úgy határozott, hogy a teljes haszon az államot illeti.
Szeszháború!
L O Smith | A döntés nem aratott tetszést a szeszgyártók körében, és főleg nem L O Smith-nél, aki ingyenes kompjáratot biztosított a Stockholm mellett fekvő reimersholmei és fjäderholmari gyárába, ahol a szomjas vendégek jóval a vállalati ár alatt juthattak italhoz (hmmm... csak nem ismerős valahonnan?). Ezen kívül azzal vádolta a vállalatot, hogy harmadrangú lőrét próbál rásózni a vevőkre Kemény csatározások után herr Smith győzelmet aratott: elérte, hogy ő legyen a vendéglátóvállalat egyetlen beszállítója. |
Ezután sem adta fel, miután az ország többi részét is befolyása alá vonta, még belekezdett egy újabb árháborúba.
Állami felügyelet
Röviddel a századforduló után a szeszrendelet kötelezővé vált, de a tilalom kérdése még mindig aktuális maradt. Az, hogy a részegeskedés a kocsmák helyett az otthonokban folytatódott, nem volt jelentős előrelépésnek nevezhető.
1909-ben kezdeményeztek egy "magán" népszavazást az alkoholtilalomról. Az ország felnőtt lakosságának több, mint a fele a tilalom mellett szavazott.
1911-ben be is vezették a teljes alkoholtilalmat.
1912-ben bevezették az italkönyv (motbok) egy korai formáját - Göteborgban minden vásárlást és megrendelést egy külön naplóben regisztráltak.
Stockholmssystemet (Stockholmi rendszer) = motbok (italkönyv)

Jegyrendszer az első világháború alatti
1917-ben a háború miatt egy igen rövid időre (kb. 1 hónapra) ismét teljes alkoholtilalom lépett életbe, majd negyedévenként 2 literben határozták meg a fogyasztás felső határát. Az igazi söröket (starköl) is betiltották ebben az időben. A háború után a könyvrendszert általánossá tették az egész országban.
Az italkönyv igazságtalanságai

Népszavazás a teljes tilalomról
Azt hihetnénk, hogy ezek után már nem hozhattak újat a népszavazások eredményei, de az 1922-es választások kimenetele kérdéses sé vált .Végül aztán a nemmel szavazók nyertek 35000 szavazattal. Az ország északi fele kívánta jobban a tilalmat. Västerbottenben 81% míg Skånéban csak 19.



Bár a népszavazás nem ügydöntő, csak iránymutató jellegű volt, tartották magukat az eredményéhez. Még annak ellenére is, hogy Umeå pl. megpróbált bevezetni egy burkolt tilalmat azáltal, hogy nagyon magasra emelték a korhatárokat, megnehezítették a vendéglősök engedélyszerzését és 1 liter /hónapra csökkentették a fejadagot. A rendőrség által szervezett tüntetés miatt azonban ők is felhagytak a próbálkozásokal.
Az italkönyv ellenzői
Az italkönyv nem örvendett nagy népszerűségnek. Egyenlőtlenség, bürokrácia, pénzpazarlás, kontrollapparátus - az okoknak se szeri se száma. Amikor már az antialkoholista mozgalom is szót emelt ellene, - úgy gondolták, legitimálja a fogyasztást - ideje volt kidolgozni egy új alkoholpolitikát. Kilenc évig tartó vizsgálat eredményeként megszűntették az italkönyvet 1955 október 1-én.
Felelősségteljes szabadság
Ezzel minden felpuhult. Nem volt többé vesződség a kérvényekkel és a blankettákkal. A törvények egyszerűek voltak: legyél 21 felett, ne legyél ittas és ne add tovább az árut. Mindenki tudta, hogy a fogyasztás emelkedni fog. Az eladott italmennyiség egy év alatt 25%-kal nőtt, az alkoholbefolyásoltság alatt elkövetett vétségek száma pedig megduplázódott.
Piros lámpa

Ezzel egyidőben kezdte el a Systembolaget a tömény szesz helyett a borfogyasztást népszerűsíteni.
1964-ben került bevezetésre a "piros lámpa". Véletlenszerűen igazoltatták a vendégeket. Aki nem tudta igazolni magát, nem vásárolhatott.Természetesen idővel ezt a lámpát si sikerült kioltani.
Mellanölet - A közepes sör

És most?
1996 - a Svensk Vodka Motalában lett az első nem állami kézben lévő törvényes vodkagyártó üzem 1917 óta.
Dobozos bor, szeszcsempészet, szabad behozatal külföldről, internetes vásárlás, alkoholos üdítők és hamisgyümölcsbor (låtsascider) - mind hozzájárultak ahhoz, hogy a svédek most többet isznak, mint száz évvel ezelőtt. Magukévá tették a sör-munka-után-kultúrát, a hétköznapi borfogyasztást és megtartották a részegre-isszuk-magunkat-hétvégén viselkedést.
Forrás: Systembolaget története a sytembolaget honlapján.